Centrum osobního růstu Ústí nad Labem

O naší koučovně ve stylu minimalismu

Dárek, který tu dlouhou cestu minimalismu
dotáhl do konce

Nejprve bych tímto chtěla ze srdce poděkovat jednomu z mých klientů. S Martinem zhruba čtvrtý měsíc společně pracujeme na jeho osobním rozvoji. Při ukončení prvního modulu se se mnou loučí se slovy, že děkuje a rád by mi věnoval něco, díky čemuž dovedu svoji koučovnu k DOKONALOSTI. S nedočkavostí malého dítěte z velké obálky vytahuji krásné bílé desky s klipem, které jak správně Martin podotkl, dotahují moji snahu o minimalismus k dokonalosti. Desky slouží k tomu, abych mohla zapisovat myšlenky, které Vás při sezení napadají. Snažím se zachytit veškeré emoce, které máte, když popisujete Váš příběh. Minulost, přítomnost i vizualizaci budoucnosti. Tyto desky jsou prostě součástí každého mého i Vašeho sezení. Ještě jednou tímto děkuji. Velmi si tohoto dárku považuji.

 Martin je nejen výjimečný klient, který posouvá mé hranice koučinku (v pozitivním slova smyslu), ale je hlavně velmi vnímavý. Jednou z předchozího rozhovoru vyplynulo, že desky s klipem v bílé barvě se téměř nedají sehnat. Zmínila jsem se, že vybavit koučovnu ve stylu minimalismu byl pro mne nesnadný úkol a poslední, co mi k tomu, aby to bylo perfektní, chybí, jsou právě desky v barvě bílé. Martin ještě později poznamenal: “Když jsem je pro Vás objednával, všiml jsem si originálního názvu VICTORY (vítězství)”. Myslím, že jsou prostě již od počátku stvořeny pro to, aby se do nich zapisovaly ty nejodvážnější akční kroky mých klientů.

Proč právě minimalismus a jak se nám v něm koučuje

Místnost pro koučink je vybavena tak, aby nábytek v ní nestrhával pozornost. Najdete zde jednoduchý psací stůl s moderním designovým počítačem a ve stejném duchu laděnou kolečkovou židli. Drobný konferenční stolek, který udržuje nezbytný prostor mezi koučem a klientem. A samozřejmě dvě pohodlná, vkusně vybraná křesílka s pevnou nožkou. Ta byla záměrně zvolena tak, aby se na nich ani jeden z přítomných nemohl otáčet a narušovat tak pozornost toho druhého. Veškerý nábytek i doplňky byly zakoupeny v barvě bílé, která je základem pro jednoduchost minimalismu. Malý počet kusů nábytku je nezbytný pro práci kouče a přesto umožňuje svobodný pohyb a navozuje vzdušnost místnosti a volný prostor.

Jak se u nás klienti cítí

Klientka Jana poznamenala, že když se ocitne v naší koučovně, začnou ji napadat možnosti, které předtím neviděla. Popsala, že se často stačí rozhlédnout a právě ten prostor a “prázdnota” místnosti jí v tu chvíli otevřou oči. “Vždy odsud odcházím nejen s novými nápady, ale hlavně s možnostmi, jak svůj problém mohu řešit. Úžasné na koučinku je to, že si na to při sezení přijdu vlastně sama”.

Co bylo cílem

Naše koučovna má klienta uklidnit a poskytnout mu pocit bezpečí. Minimalistický styl jsme vybrali právě proto, že nerozptyluje pozornost jak kouče, tak klienta. “Jako kouč a mentor potřebuji maximální soustředění na to, co mi klient říká, o čem hovoří a co právě emotivně prožívá. Je pro mě důležité, aby nic nestrhávalo mou pozornost. Maximálně mi vyhovují stěny bez obrazů, maleb, diplomů a získaných ocenění”. Říká koučka Centra osobního růstu Ing. Jana Hamplová.

“Jako kouč záměrně neudržuji stoprocentní oční kontakt během sezení se svým klientem. Pracuji tak, že položím otázku a nechávám klientovi prostor. Tiše si dělám poznámky a čekám, až se klient rozhovoří po tom, co se nad otázkou zamyslel. Někdy se stane, že odpověď přijde velmi rychle. Ale právě ty často až nekonečně dlouhé pauzy ticha jsou pro kouče známkou toho, že se jedná o důležitou otázku. Ta klíčová chce totiž mnoho přemýšlení a námahy. V tu chvíli například sleduji z okna krajinu a dávám klientovi čas a prostor. Až jeho nádech či první slova mě vrací zrakem zpátky k člověku, jež sedí naproti mně, a který chce sdílet své myšlenky na něž právě přišel. Zvláště, když je koučovna zaplavena až ohlušujícím tichem, je to známka toho, že se jistě brzy zrodí úžasná myšlenka či dokonce plán v hlavě klienta. Jako kouč jsem si v tu chvíli stoprocentně jistá, že jsem mu poskytla maximálně vhodný prostor, který ho nerozptyluje a ničím neruší jeho pozornost a přemýšlení.

Tímto bych chtěla poděkovat mému muži, jež mě k minimalismu přivedl, a který mi s celou realizací koučovny krok za krokem pomáhal.

Ověřeno MonsterInsights