Toník je jedenáctiletý kluk, jehož denní program je značně odlišný od jeho vrstevníků. Před dvěma lety se rozhodl založit vlastní křepelčí farmu, která se dnes rozrostla do nemalých rozměrů. S vybudováním a prvními investicemi mu pomohl tatínek. Jako koučku osobního rozvoje mne velmi zajímala jeho vnitřní motivace a vznik samotného nápadu.
Prvotním odstartováním prý byla Toníkova touha nakoupit vánoční dárky pro své blízké, aniž by mu s financováním jakkoli pomáhali rodiče. Ti již několik let podnikají v prodeji ovoce a zeleniny. Z toho vyplývá, kdo je Tondovi největším vzorem. Denně kolem sebe vidí velké úsilí, vstávání kolem třetí hodiny ráno a nekončící dřinu obou rodičů. I přesto si na Tondu a jeho mladší sestru Rozárku čas udělají. Při samotné reportáži, kterou jsme spolu natáčeli, jsem měla možnost poznat velmi vřelé a srdečné lidi, kteří pomáhají se vším, co Tonda potřebuje. Tatínek je velmi podporující a díky jeho přístupu, v němž je Tonda vychován, jsem měla možnost sledovat jeho vyspělost a naprostou samostatnost, se kterou se o křepelky stará.
POVINNOSTI
Každodenní vstávání v šest hodin ráno je pro něj rutinou a samozřejmostí. Nejprve je třeba dolít čerstvou vodu, zkontrolovat inkubátor a dosypat krmivo pro 200 křepelek a 80 mláďat. Ty se stávají opět automatickou první povinností, jakmile se přijde ze školy. Vodu je třeba průběžně doplnit ráno, odpoledne a večer. Práce jedenáctiletému Tondovi zabere denně kolem jedné a půl hodiny čistého času. V tom je zahrnuta pravidelná kontrola, sběr, počítání a třídění vajíček, likvidace uhynulé drůbeže a příprava vajec, která půjdou na líhnutí do ptačího inkubátoru. Dvakrát do týdne místo zájmového kroužku, který mají jeho vrstevníci, věnuje svůj čas čištění klecí a přípravě nové podestýlky. K tomu všemu ještě musíme připočítat péči o inkubátor, u kterého je třeba neustále hlídat dostatek vody kvůli vlhkosti a ideální teplotu. Ta se ale během procesu líhnutí mění a je třeba jí věnovat velkou pozornost. Samotný proces líhnutí se musí pečlivě sledovat, aby se zavčas vyndalo plato na vajíčka a vyměnilo se za statické. Tonda i na svůj nízký věk svou práci zvládá jako profesionál. Péče a empatie, která z něj vyzařuje je obdivuhodná. Z každého jeho pohybu a věty je slyšet, jak mu na jeho svěřencích záleží. Nechybuje. Ví, že si to vzhledem k počtu krků, kteří jsou na něm závislí, nemůže dovolit. Zodpovědnosti, která na něm je, si je plně vědom.
INVESTICE
Pokud chcete nahlédnout do zázemí Tondovy křepelčí farmy, pusťte si video zde: https://www.youtube.com/watch?v=X4YaIVWC_dE&t=4s
ZÁJMY
LOKÁLNÍ PRODEJ
Křepelky i vajíčka můžete zakoupit ve dvou kamenných prodejnách na severu Čech. První z nich je známá jako zelenina „Malšovická“ v ulici Čs. legií a druhá se nachází v České Kamenici, Náměstí Míru. Nákup vajíček a křepelek je pak dále možný na trzích na severu či v Praze. V případě zájmu o osobní odběr můžete kontaktovat Josefa Cvejna na telefonním čísle 602 219 716.
PODĚKOVÁNÍ
Podle data narození patří Tonda do skupiny, kterou nazýváme Generace Z. O té se říká, že do ní jako lidstvo vkládáme velké naděje. Osobně jsem za setkání s Tondou vděčná, jelikož mi dodal naději, že tvrdá práce, úsilí, chuť a motivace v mladší generaci stále ještě je. Jen je třeba ji hledat, pečovat o ni, maximálně ji podporovat a náležitě ohodnotit.
Tonda má zcela jistě výborný tah na branku a tímto mu přeji mnoho dalších úspěchů a nevyčerpatelnou vnitřní motivaci, která ho povede životem.
Za Centrum osobního růstu Děčín
Koučka a mentorka
Ing. Jana Hamplová, ACC (ICF)
Pokud Vás příběh Tondy zaujal a chtěli byste jej zprostředkovat studentům na vaší škole, úřadu práce či jiné organizaci, můžete se se mnou spojit prostřednictvím telefonu 603 873 579. Ráda pro Vás připravím workshop o motivaci, jehož součástí může být jak video, tak i samotná přítomnost Toníka. Budeme se na Vás těšit.